Dlaczego warto pomagać?

Pomaganie innym, szczególnie w ramach wolontariatu, charakteryzuje bezinteresowność. Doświadczenie pokazuje jednak, że wspieranie tych, którzy najbardziej tego potrzebują niesie sporo korzyści dla obu stron. Zrobić coś dobrego możesz bez względu na wiek, wykonywany zawód czy nawet sytuację materialną. Pomoc przyjmuje bowiem bardzo różne formy, ale zawsze może odmienić czyjeś życie na lepsze – może wnieść do niego dobro i radość.

Co nas motywuje do pomagania?

Pomagać możemy bezinteresowanie lub dla osobistych korzyści. Oczywiście, pierwsza forma jest najbardziej szlachetna, jednak dla wielu liczy się efekt końcowy, czyli po prostu zrobienie czegoś dobrego. 

Każdy z nas może mieć inną motywację do pomagania. Do najpopularniejszych należą m.in.:

  • Osobista satysfakcja – pomaganie, podobnie do uśmiechania się, przytulania czy uprawiania sportu, może być źródłem endorfin, które wprowadzają człowieka w stan zadowolenia. Świadomość, że zdołaliśmy rozwiązać czyjś problem, sprawia, że sami czujemy się lepiej.
  • Wychowanie – wielu z nas odruch pomagania wynosi z domu. Ktoś, kto dorastał w rodzinie, w której dziadkowie czy rodzice zawsze aktywnie udzielali się społecznie, nigdy nie zastanawia się w obliczu okazji do niesienia pomocy.
  • Światopogląd, wiara – zarówno religia, jak i książki czy filmy, które kształtują nasz światopogląd, obfitują w przykłady postaw i zachowań ukierunkowanych na pomaganie innym. Mogą stanowić silną inspirację do działania.

Ostatecznie motywacją do niesienia pomocy może być nawet perspektywa rewanżu. Chęć otrzymania wsparcia, gdy to my sami znajdziemy się w potrzebie, wcale nie oznacza, że jesteśmy egoistyczni. Po prostu wierzymy w to, że dobro wraca.

Jak pomagać? O różnych rodzajach wsparcia

Bez względu na to, co motywuje nas do pomagania, warto pamiętać, że istnieje wiele form czynienia dobra – łatwo znaleźć tę, która dla nas będzie najlepsza. Najbardziej powszechnym rodzajem wsparcia jest oczywiście to finansowe. Przekazanie pieniędzy na wybraną zbiórkę nigdy nie było tak wygodne, jak obecnie. W internecie trwają liczne akcje, które codziennie można wesprzeć – nawet symboliczną złotówką.

Równie ważna jest wszelka pomoc niematerialna, okazywana np. chorym i starszym, podczas codziennych, wydawałoby się błahych, czynności. Pomoc w zakupach, wyprowadzenie psa, krótka rozmowa, wspólne spędzenie czasu – nic nie kosztują – a często znaczą bardzo wiele.

Pomocą może być również sama obecność drugiego człowieka. Dla osoby samotnej czy porzuconego zwierzęcia towarzystwo drugiej istoty będzie istotnym wsparciem.

Co nam daje pomaganie?

Pomaganie to realny wpływ na czyjeś życie. Ponadto człowiek jest istotą społeczną, co oznacza, że do funkcjonowania potrzebuje innych ludzi. Pomaganie pozwala na poznanie nowych osób oraz zacieśnienie relacji międzyludzkich. Generuje także nowe doświadczenia przy jednoczesnym poczuciu dobrze spożytkowanego czasu.

Pomaganie to uszczęśliwianie – siebie i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *